Úvod Očkování proti klíšťové encefalitidě
Očkování proti klíšťové encefalitidě Tisk Email
Středa, 06 Duben 2016 08:05

kliste-trojuhelnik denik-600

Jaro je tu a s ním bohužel i klíšťata. V teplém počasí se probouzejí, proto buďte připraveni včas. Právě nyní je nejvhodnější doba na očkování proti klíšťové encefalitidě. U praktických lékařů CODUM s.r.o. za bezkonkurenční cenu! Základní očkovací schéma tvoří 3 dávky a většina zdravotních pojišťoven na očkování přispívá.

Klíšťová encefalitida neboli “klíšťovka“ je virové onemocnění mozku a mozkových plen. Virus se nejčastěji přenáší přisátím infikovaného klíšťěte. Můžete se s ním setkat jak v nížinách, tak v podhorských i horských oblastech, na zahrádce, v lese, při sportu či při procházce v městském parku. První fáze onemocnění připomíná lehkou chřipku, ve druhé fázi se pacientovi přitíží – to již virus pronikl do mozku. Mohou nastoupit silné bolesti hlavy provázené horečkou, nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, nervové obrny, závratě, poruchy spánku a paměti, dezorientace a poruchu vědomí. Pacient musí být hospitalizován.

Čtvrtina nemocných má po prodělání klíšťové encefalitidy trvalé následky!

Závažnost nemoci u starších osob se projevuje vyšším počtem obtíží během akutní nemoci, dnů léčení v nemocnici, dnů strávených na jednotce intenzivní péče. Může dojít k výskytu obrn a trvalých následků, které mohou způsobit dlouhodobou pracovní neschopnost a tím zhoršit kvalitu Vašeho života.

Nejvhodnějším způsobem prevence před tímto onemocněním je očkování proti klíšťové encefalitiděU praktických lékařů CODUM s.r.o. je cena za očkování 929,- Kč. Tato cena zahrnuje vakcínu i samotnou aplikaci. Pojišťovny na očkování přispívají na základě předloženého pokladního dokladu, který při očkování obdržíte v ordinaci (např. VZP až 650,- Kč).